Zakon o azilu
Vlada dodatno pooštrava migracijsku politiku
N&P:D.A.

Njemačka vlada nastavlja pooštravati zakon o azilu. Na primjer, olakšat će se klasifikacija sigurnih zemalja podrijetla. Međutim, Bundestag i Bundesrat to još uvijek moraju odobriti.
Njemačka vlada pokrenula je daljnje pooštravanje migracijske politike. Kako bi ubrzala postupke azila i olakšala deportacije, namjerava odrediti takozvane sigurne zemlje podrijetla bez suglasnosti saveznih država. Savezni kabinet odobrio je odgovarajući zakon saveznog ministra unutarnjih poslova Alexandera Dobrindta (CSU).
Zakon još moraju usvojiti Bundestag i Bundesrat (Savezno vijeće). U koalicijskom sporazumu, CDU/CSU i SPD dogovorili su proširenje popisa sigurnih zemalja podrijetla, počevši s Alžirom, Indijom, Marokom i Tunisom. Koalicijski partneri također su se dogovorili da će dopustiti klasifikaciju tih zemalja zakonskim propisima. To bi lišilo Bundestag i Bundesrat njihovog prava glasa. Oporba i izbjegličke organizacije optužuju vladu da pokušava zaobići savezne države.
Ministar unutarnjih poslova Dobrindt: Radi se o “preokretu kod azila”
Savezni ministar unutarnjih poslova Dobrindt rekao je da je taj potez dio sveobuhvatnog paketa “nacionalnih mjera (…) za provedbu preokreta u azilu”.
Prošli tjedan, kabinet je već odlučio privremeno obustaviti spajanje obitelji za izbjeglice bez statusa azilanta i okončati takozvani proces “turbo-naturalizacije”. Dobrindt je također prije otprilike mjesec dana naredio strože granične kontrole.
Pravni stručnjaci smatraju nove propise neučinkovitima
Zemlje se mogu klasificirati kao sigurne zemlje podrijetla ako ljudima u njima ne prijeti progon ili nasilje. Međutim, u pojedinačnim slučajevima i dalje je moguće odobriti zaštitu. U prošlosti je Savezno vijeće ponekad odbijalo klasifikaciju zemalja poput Alžira, Maroka i Tunisa. Međutim, u prosincu 2023. Gruzija i Republika Moldavija dodane su na popis. Gana, Senegal i države Zapadnog Balkana također su na popisu.
Nekoliko pravnih stručnjaka smatra planirane nove propise neučinkovitima. Njemačka odvjetnička komora kritizirala je činjenicu da bi pravila o azilu bila nepotrebno komplicirana. Budući da se nacrt zakona ne odnosi na zakon o azilu u Temeljnom zakonu, već na pravo EU, postoji rizik od “nepotrebno složenih diferencijacija” u administrativnoj praksi i na sudu, upozorio je stručnjak udruge za migracijsko pravo Christoph Tometten. To neće ubrzati postupak.
Zeleni iznose ozbiljne optužbe
Parlamentarni menadžer SPD-a Dirk Wiese branio je postupke savezne vlade kao ispravne. Rekao je da je “žalio” zbog “neuspjeha Zelenih” u Bundesratu do sada.
Zelena političarka Filiz Polat, međutim, optužila je saveznu vladu da “potresa temelje našeg ustavnog načela”. “Klasifikacija sigurnih zemalja podrijetla nije administrativni čin, već dalekosežno miješanje u individualna prava na zaštitu s ozbiljnim posljedicama za izbjeglice”, objasnila je. Uključivanje ustavnih tijela “nije opterećujući postupak, već ustavni zahtjev”.
Kritike dolaze i od organizacije Pro Asyla
Osnovni zakon zahtijeva uključivanje Bundesrata (Saveznog vijeća) u određivanje sigurnih zemalja podrijetla. Međutim, direktiva EU omogućuje državama članicama da propisom klasificiraju zemlje kao sigurne. Savezna vlada se poziva na to.
Pro Asyl je postupke CDU/CSU i SPD-a nazvao “nedemokratskim i ustavno upitnim”. Glasnogovornica organizacije za pravnu politiku, Wiebke Judith, rekla je: “Označavanje navodno sigurnih zemalja podrijetla i trećih zemalja otežava ranjivim osobama primanje zaštite na koju imaju pravo.”
Nacrt zakona također sadrži odjeljak kojim bi se ukinulo obvezno pravno zastupanje u postupcima za pritvor zbog deportacije ili pritvor do odlaska. Uvela ga je tek prošle godine tadašnja “Ampel” (politička koalicijska) vlada. Međutim, u nacrtu amandmana navedeno je da je prisutnost pravnog savjetnika učinila saslušanja u pritvoru zbog deportacije “dugotrajnijim i složenijim”.
Izvor. tagesschau.de
https://www.tagesschau.de/inland/asylrecht-verschaerfung-bundeskabinett-100.html