Stručnjaci predviđaju kraj ekonomske krize
N&P:D.A.

Nakon godina krize, očekuje se oporavak njemačkog gospodarstva 2026. godine.
Vodeći istraživački instituti značajno su podigli svoje ekonomske prognoze.
Međutim, američka trgovinska politika i dalje predstavlja rizik.
Prema novim ekonomskim prognozama istraživačkih instituta, njemačko gospodarstvo će do 2026. godine prevladati trogodišnju krizu. Institut ifo, na primjer, značajno je povećao svoju prognozu za sljedeću godinu: Bruto domaći proizvod (BDP) mogao bi porasti za 1,5 posto, što je gotovo dvostruko više od izvorno predviđenih 0,8 posto. Stručnjaci su također neznatno povećali svoju prognozu za ovu godinu, s 0,2 na 0,3 posto.
Kielski institut za svjetsko gospodarstvo (IfW) također je povećao svoju prognozu za sljedeću godinu za desetinku postotnog boda na 1,6 posto. Za tekuću godinu ekonomisti su također povećali svoju prognozu s 0,0 na 0,3 posto. „Vodeći pokazatelji potvrđuju našu procjenu da je industrija nakon dvije godine pada sada pronašla svoje dno – na niskoj razini“, objasnio je ekonomski direktor IfW-a Stefan Kooths.
Princip nade u slučaju Trumpa
„Kriza u njemačkom gospodarstvu dosegla je najnižu točku u zimskoj polovici godine“, rekao je šef Ekonomskog instituta ifo Timo Wollmershäuser. Jedan od razloga za očekivani poticaj je paket rasta koji je najavila nova savezna vlada. Ekonomisti sa sjedištem u Münchenu procjenjuju ekonomski utjecaj povećanja potrošnje, smanjenja poreza i ulaganja na deset milijardi eura ove godine i 57 milijardi eura sljedeće godine. Međutim, povećana prognoza uvelike se temelji na pretpostavci da će trgovinski sukob s EU, koji je potaknula američka vlada, imati pozitivan ishod.
„Rastući optimizam vjerojatno je potaknut i nadom da će nova koalicija prekinuti zastoj ekonomske politike i da će se postići dogovor u trgovinskom sporu sa SAD-om“, rekao je Wollmershäuser u vezi s očekivanjima tvrtki. Gospodarski učinak već je snažno porastao za 0,4 posto u prvom tromjesečju 2025., prvenstveno zbog izvoza u SAD, ali i zbog veće privatne potrošnje i povećanih ulaganja.
Budući da europski trgovinski sukob sa Sjedinjenim Državama još nije riješen, ekonomski istraživači vide kontinuirane rizike u američkoj trgovinskoj politici. Prema ifo-u, uvozne tarife koje je američki predsjednik Donald Trump već povećao na trenutnoj razini smanjile bi njemački gospodarski rast za 0,1 postotni bod ove godine i za 0,3 postotna boda u 2026. Rješavanje trgovinskog sukoba moglo bi rezultirati većim rastom, ali eskalacija bi mogla ugroziti obnovu recesije. Najveće europsko gospodarstvo neznatno se smanjilo i 2024. i 2023. godine.
Rast potrošnje i investicija
Rizici trgovinske politike ostaju značajni, prema predsjedniku IfW-a Moritzu Schularicku. “Nestabilna carinska politika Sjedinjenih Država i dalje povećava neizvjesnost za njemačku vanjsku trgovinu.” Osim toga, njemački izvoznici su posebno pogođeni značajno smanjenom konkurentnošću. Sukladno tome, IfW očekuje da će izvoz ove godine nastaviti padati za 0,4 posto. Povećanje od 1,2 posto ne očekuje se do sljedeće godine.
IfW domaće gospodarstvo vidi kao glavni razlog pozitivnog gospodarskog razvoja. “Privatna potrošnja ponovno zamjetno raste nakon dvogodišnjeg sušnog razdoblja, a korporativna ulaganja također postupno postaju pozitivna”, rekao je Kooths. Ipak, zamah privatnog sektora ostaje vrlo slab. Međutim, IfW je uvjeren da će znatno veći fiskalni manevarski prostor nove savezne vlade postati sve uočljiviji u nadolazećoj godini, a tempo ekspanzije će se znatno ubrzati.
U međuvremenu, ifo institut ne očekuje ponovni porast stope inflacije: Prema prognozi, inflacija će vjerojatno dosegnuti 2,1 posto ove godine i 2,0 posto u 2026. Stopa nezaposlenosti također bi se mogla ponovno lagano smanjiti u 2026. Ekonomisti ifoa očekuju da će dosegnuti 6,3 posto ove godine i 6,1 posto sljedeće godine. Poslovno raspoloženje također se poboljšalo od početka godine: ifo indeks poslovne klime, koji se određuje anketom među 9000 menadžera, poboljšava se pet mjeseci zaredom.
I drugi ekonomisti predviđaju oporavak
Daljnji ekonomski instituti također su danas ažurirali svoje prognoze. Prema Institutu za ekonomska istraživanja Halle Leibniz (IWH), njemačko gospodarstvo pokazuje početne znakove oporavka. “Postoje sve veći znakovi ekonomskog oporavka njemačkog gospodarstva”, rekao je potpredsjednik IWH-a Oliver Holtemöller. Proizvodnja je u prvom tromjesečju porasla za 0,4 posto. Privatna potrošnja također je porasla prvi put nakon dugo vremena. Jedan od razloga za to je značajan porast potražnje iz SAD-a.
Prema IWH-u, to je prvenstveno zbog toga što uvoznici ubrzavaju svoje narudžbe u svjetlu najavljenog povećanja carina. Prema ljetnoj prognozi, stoga se očekuje da će BDP ove godine porasti za 0,4 posto. U ožujku je institut još uvijek predviđao porast od 0,1 posto. Za 2026. IWH očekuje rast od 1,1 posto. Sličan razvoj očekuje se u istočnoj Njemačkoj.
RWI – Institut za ekonomska istraživanja Leibniz također očekuje rast BDP-a od 0,3 posto ove godine. U proljeće je institut sa sjedištem u Essenu još uvijek predviđao pad gospodarskog proizvoda od 0,1 posto. Sada predviđaju porast od 1,5 posto za 2026. U svom izvješću predstavljenom danas u Berlinu, OECD predviđa rast od 0,4 posto. Prema prognozi, vjerojatno će dosegnuti 1,2 posto u 2026. godini.
Izvor:tagesschau.de
https://www.tagesschau.de/wirtschaft/konjunktur/wirtschaftsinstitute-konjunkturprognose-100.html