Koliko školovanje košta obitelji?
N&P:D.A.
Državna škola je besplatna. Ali roditelji plaćaju puno novca za torbe, kutije za farbanje, sportsku opremu, školsku užinu ili školske izlete. Dok stigne ceremonija dodjele diploma, po djetetu se može skupiti mnogo tisuća eura.
Prodavaonice papirnog materijala i školskog pribora ovih su dana u velikom porastu. Bez obzira je li škola već počela ili su još praznici: novac se sada troši. Samo u prvi razred ovih dana kreće 800.000 dječaka i djevojčica. I tu troškovi ne prestaju.
U Bad Hersfeldu u sjevernom Hessenu, trgovina školskog pribora Haralda Lassnera također je specijalizirana za posebnu ciljnu skupinu djece koja kreću u srednju školu. I ovdje su naravno najbolje prodavane školske torbe i školski ruksaci. Jedanaestogodišnji Maximilian jedan je od onih koji ovih dana kreću u srednju školu: “Mora biti nešto novo”, samouvjereno objašnjava Maximilian. I tako njegov otac plaća preko 240 eura za školski ruksak uključujući i sportsku torbu.
Cijene školskih torbi poznaju samo jedan smjer
Školski ruksaci i torbe ponovno su poskupjeli 21 posto nego lani. Osnovna oprema za prvašiće poskupila je za osam posto. Razlozi su složeni, kaže Florian Kriegel s portala za usporedbu idealo: “Proizvođači plaćaju više za materijale, osoblje i troškove razvoja, koje prebacuju na kupce.”
No posebno je torba odavno postala statusni simbol. Torba se sada zove Ergobag i dopunjena je takozvanim zakrpama, s dinosaurima ili jednorozima koji se lijepe na čičak. Nekada je to bila Scoutova šarena kutija. Posebno djeca ne žele biti u drugom planu, studije to uvijek iznova pokazuju. A kada je u pitanju ruksak, brzo se zbroje moderni trendovi ili suradnje s animiranim filmovima ili proizvođačima igračaka.
Ali to ne prestaje sa školskom torbom. Mape, bilježnice, puno olovaka, kutija za boje, kistovi, nalivpera, blokovi za crtanje – samo su neki od primjera potrošnog materijala. Prema procjenama stručnjaka, troškovi mogu doseći oko 3000 eura unutar dvanaest školskih godina. A to je tek početak – ekskurzije, školski izleti, putni troškovi, sportska oprema, knjige, pribor za pisanje, cjelodnevni boravak, školski obroci i, sve više, digitalni uređaji čine život u školi skupim.
Sloboda materijala za učenje od velikodušnih do skupih
Škola je općenito besplatna. Međutim, prava sloboda učila postoji samo u pet saveznih država. Počinje sa školskim knjigama. Dobavljaju se u Hessenu; U Berlinu roditelji moraju platiti fiksnu subvenciju za knjige od 7. razreda nadalje; u Donjoj Saskoj one se posuđuju uz naknadu. Ako djeca dobiju primjerke za nastavu, bavarske škole naplaćuju fiksnu naknadu za primjerke. Bremen je velikodušan, ni knjige ni kopije ne koštaju ništa. Troškovi škola u Njemačkoj jako variraju.
Ako se podučavanje doda u višim razredima, djeca čiji roditelji mogu platiti mogu se smatrati sretnicima. Školski programi podrške za matematiku često ne postoje, posebno u srednjim školama. „Školski troškovi tada brzo postanu problem“, kaže Yasmin Alinaghi iz Paritätischer Wohlfahrtsverband Hessen. Ona upozorava da će “djeca automatski biti isključena ako su roditelji financijski nepovoljnijem položaju”.
Dvanaest godina školovanja stoji oko 21.000 eura
Koliko zapravo ukupno košta školski život uvelike varira. Ako koristite brojke koje su izračunali portal za usporedbu cijena Idealo i organizacije kao što je Paritätische Wohlfahrtsverband, a zatim uzmete u obzir povećanje cijena, u saveznim državama dobivate oko 21.000 eura bez učila – na temelju dvanaestogodišnjeg školskog života. A tu su i savezne države bez slobode učila.
Za obitelji je to balansiranje između želja djece i vlastitog novčanika. Obitelj Wagner iz Bad Hersfelda mora financirati sve za svoje blizanke Annabell i Isabell na dvostrukoj osnovi. To znači štedjeti, kako objašnjava otac: “Sami smo bez sebe da bi sastavili kraj s krajem sa školom.” Lista želja za podučavanjem je duga. “A ja volim brendirane stvari”, dodala je Annabell i Isabellin novi učitelj. Roditelji normalno zarađuju i nemaju pravo na državnu potporu.
Visoki troškovi školovanja povećavaju obrazovno siromaštvo
Postoji mogućnost da korisnici građanske naknade mogu podnijeti zahtjev za potporu za svoju djecu kroz Obrazovno-participacijski paket. Od 1. siječnja 2024. učenici su dobili paušal od 195 eura za školski pribor. U prvom polugodištu školske godine isplaćivat će se 130 eura, a u veljači još 65 eura.
Ali to nije dovoljno, kaže generalni direktor Paritätischer Wohlfahrtsverband Hessen. Taj se nesrazmjer može ublažiti samo planiranom osnovnom sigurnošću djeteta.
Izvor: tagesschau.de
https://www.tagesschau.de/wirtschaft/verbraucher/schuljahr-kosten-schulausruestung-100.html