Razlozi njemačkog dvoklasnog zdravstvenog sustava

Razlozi njemačkog dvoklasnog zdravstvenog sustava
N&P:D.A.

Pacijenti privatnog i obveznog zdravstvenog osiguranja nisu jednako tretirani – to je nešto što mnogi iskuse kod liječnika. Liječnici potvrđuju ovaj dojam. Razlog leži u sustavu naplate.

Stefan H. je imao problema sa srcem i želio je kod kardiologa. Ali kad je pitao specijalista, gotovo je zastao: “Termin bi bio za četiri mjeseca”, kaže 67-godišnjak. Ali njegovo srce nije izdržalo četiri mjeseca. Prvo završava na hitnoj, potom na operacijskom stolu u operacijskoj sali.

To zna i Heike Hartung-Stein, ali iz perspektive medicinske pomoćnice. Dvanaest godina radila je za razne specijaliste. “Ortoped je imao stroge upute da odbije kontrolne preglede pacijentima koji su već bili pregledani tijekom tromjesečja.” I javlja da je pedijatrica u čekaonici imala djecu koja su sjedila uplakana i u bolovima, dok su djecu privatnih osiguranika brzo otpratili u sobu za preglede.

Blokade sprječavaju reforme

O nejednakosti mogućnosti u zdravstvenom sustavu sada govori i Stefanie Stoff-Ahnis, zamjenica voditeljice krovne udruge GKV. Dok su oni s privatnim osiguranjem često dobivali termin već sljedeći dan, oni sa zakonskim osiguranjem često su morali čekati šest tjedana ili više na pregled kod specijaliste. Ovakva sustavna diskriminacija 90 posto stanovništva više nije prihvatljiva. Krovna udruga zdravstvenih fondova traži da se termini ubuduće obavljaju isključivo na temelju medicinske potrebe, a ne statusa osiguranika.

Sam zdravstveni sustav nije kriv. “Naše zdravstvo je izuzetno dobro u usporedbi s drugim zemljama”, kaže zdravstveni ekonomist Simon Reif sa Sveučilišta Friedrich-Alexander Erlangen-Nürnberg. Iz njegove perspektive kao zdravstvenog stručnjaka, problem je u budžetu liječnika. Ako se proračun iscrpi, “liječnici jednostavno ne dobivaju dodatni novac” – barem ne od pacijenata obveznog zdravstvenog osiguranja. Jedan posjet pokriva većinu liječničkih usluga.

Rupa u sustavu naplate

Kada Stefan H. ode svom obiteljskom liječniku, liječnik prima osnovnu naknadu od oko 40 eura, bez obzira na to koliko se često vraćao u sljedeća tri mjeseca. To je dogovoreno između udruženja liječnika obveznog zdravstvenog osiguranja i GKV-Spitzenverband. Pojedinačne usluge također su regulirane ovim cjenikom. Nema ništa dodatno za EKG mjerenja, vađenje krvi ili testove za gripu, na primjer.

– Ne mogu ovako živjeti i pokriti svoje troškove – kaže dežurni liječnik. Zato mu je tim veće zadovoljstvo vidjeti privatnog pacijenta Hansa K. Svaka se usluga posebno plaća – i to svakim dolaskom iznova: mjerenje EKG-a, testovi za gripu, krvne slike, a svaka liječnička konzultacija koja traje dulje od deset minuta donosi dodatni novac.

“Privatni pacijenti su korist za nas liječnike, također da možemo financirati svoju opremu i osoblje”, rezimira stanje liječnik (ime mu je poznato redakciji) i “da, veseli nas češće naručivanje privatnika”. Ili prodajte društvu za zdravstveno osiguranje uslugu koju zapravo pokriva društvo za zdravstveno osiguranje.

Novac privatnih osiguranika

Nasuprot tome, sustav se također čini nepravednim prema onima s privatnim osiguranjem, jer se “ponekad pružaju dodatne usluge”, kaže Heike Hartung-Stein iz svoje bivše svakodnevne prakse. I obiteljski liječnik potvrđuje da se kod boli u gornjem dijelu trbuha pregledavaju tri organa, čak i ako je jetra možda bila dovoljna za dijagnozu. Ako usporedite iznose naplate između zakonskog i privatnog zdravstvenog osiguranja za jednostavnu sonografiju za bolove u gornjem dijelu trbuha, razlika je veća od 70 eura.

Nitko zapravo ne vjeruje da se ovaj sustav može lako spasiti, a čak i stručnjaci dolaze do svojih granica. Ako postoje nejednake vrste osiguranja, bit će i dalje nejednaki uvjeti u terminima i liječenju.

Izvor: tagesschau.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Seite verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden..