Pregled Koalicijskog sporazuma između Unije i SPD
Tko se kakvim olakšanjima može nadati

Bilo da se radi o porezima, mirovinama, BAföG-u, struji, plinu, zrakoplovnim kartama ili dnevnim naknadama: koalicijski sporazum između CDU-a, CSU-a i SPD-a govori o novcu na mnogo stranica. Što to konkretno znači za potrošače?
Građani i poduzeća mogli bi u nadolazećim godinama uštedjeti srednje dvoznamenkasti iznos milijardi zahvaljujući planovima CDU/CSU i SPD-a. To se temelji na izračunima Kölnskog instituta za ekonomska istraživanja (IW), koji su dostupni novinskoj agenciji dpa.
Planovi često još nisu dovoljno konkretni da bi se moglo predvidjeti rasterećenje do zadnjeg eura i centa. A prema riječima čelnika stranke, sve je podložno financiranju, pa novca mora biti dovoljno. Ali već sada postaje jasno tko će imati koristi, tko bi mogao uštedjeti novac – a kome bi u budućnosti moglo biti gore.
Porez na dohodak neizvjestan
Porez na dohodak i dalje je najveća nepoznanica u jednadžbi. CDU/CSU i SPD planiraju poreznu reformu koja će rasteretiti male i srednje dohotke – počevši od sredine zakonodavnog razdoblja, odnosno za otprilike dvije godine. Međutim, ovdje ne idu u detalje.
Zahtjev SPD-a za povećanjem poreza za osobe s visokim primanjima i bogate ne pojavljuje se u koalicijskom sporazumu. Zadržava se, međutim, solidarni dodatak koji sada plaćaju samo osobe s visokim primanjima i poduzeća.
Povećava se naknada za prijevoz na posao
Ono što je izvjesno jest da će naknada za prijevoz na posao rasti: od 2026. iznosit će 38 centi od prvog kilometra – a ne samo od 21. kilometra kao dosad. Svi putnici – bez obzira koriste li se automobilom, vlakom ili biciklom – stoga mogu tražiti veće troškove u svojim poreznim prijavama.
Prijevremena mirovina za djecu i mlade
Početkom iduće godine uvest će se “prijevremena mirovina” za djecu koja pohađaju obrazovnu ustanovu u dobi od 6 do 18 godina. Deset eura mjesečno uplaćivat će se na kapitalnu i privatno organiziranu mirovinsku štednju.
Kad postanu punoljetni, trebali bi moći nastaviti davati privatne priloge u određenom iznosu. Namjera je da prihod od portfelja bude oslobođen poreza do umirovljenja – međutim, novac se isplaćuje tek u dobi za umirovljenje.
Razina mirovine ostaje, dolazi “aktivna mirovina”.
Razina mirovina trebala bi se zadržati na 48 posto bruto plaće do 2031. Time se ostvaruje važan zahtjev SPD-a koji je želio da to bude “trajno”.
Sindikat je uveo “aktivnu mirovinu” za sve one koji dobrovoljno žele dulje raditi. Svatko tko je napunio dob za mirovinu trebao bi primiti svoju plaću do 2000 eura bez poreza.
Povećana rodiljna mirovina?
Mnoge umirovljenice koje primaju majčinsku mirovinu za razdoblje odgoja djeteta imale bi koristi od eventualnog izjednačavanja. Ubuduće više neće biti važno jesu li djeca rođena prije ili poslije 1992. Oni koji su ranije dobili djecu mogu očekivati veću zaradu. Time bi se proveo središnji zahtjev CDU-a i CSU-a.
Prema medijskom izvješću, glavni tajnik SPD-a Matthias Miersch smatra da još nije izrečena posljednja riječ u vezi s povećanjem majčine mirovine. “Ovo sve ovisi, naravno, o rezervaciji financiranja”, rekao je Miersch u “Berlin Playbook Podcastu” časopisa Politico. CDU/CSU i SPD dogovorili su se da će se majčina mirovina financirati iz poreza.
Dobrovoljni prekovremeni rad trebao bi biti oslobođen poreza
U budućnosti bi se trebalo više isplatiti raditi volonterski – uz prekovremeni rad ili čak u mirovini. Ne bi trebalo postojati porez na prekovremeni rad koji premašuje puno radno vrijeme dogovoreno kolektivnim ugovorom. Poreznim poticajima trebali bi biti nagrađeni i oni koji povećaju radno vrijeme s nepunog na puno radno vrijeme.
Treba povećati roditeljski dodatak
Pravo na roditeljski dodatak ima onaj tko ne radi ili radi tek malo nakon rođenja djeteta i ne zarađuje previše s partnerom. To bi se moglo značajno povećati jer CDU/CSU i SPD žele odrediti i minimalnu stopu i maksimalan iznos. Ali ne daju točne brojke.
Iznos participacije će ubuduće biti 20 eura mjesečno
Ako obitelj nema mnogo novca i ovisna je o, primjerice, prihodima građana, može se nadati i malo većoj potpori u svakodnevnim aktivnostima svoje djece. Takozvani iznos participacije, koji se koristi za pokrivanje troškova sportskih klubova, glazbenih škola ili kulturnih aktivnosti, povećava se sa 15 na 20 eura mjesečno. Produljeno ograničenje najamnine
CDU/CSU i SPD žele proširiti kontrolu najamnine i u budućnosti također osigurati da se stanodavci strože pridržavaju kontrole najamnine – tj. da ne naplaćuju previsoku najamninu kada se presele u popularno stambeno područje. Razmišljaju o izricanju novčanih kazni za prekršaje.
Njemačka udruga stanara (DMB) ipak je izrazila nezadovoljstvo i kritizirala nedostatak inovacija u zaštiti stanara. CDU/CSU i SPD nisu se mogli “složiti ni oko kakvih konkretnih mjera za ograničavanje povećanja stanarine”, kritizirao je predsjednik DMB-a Lukas Siebenkotten.
Struja i plin postaju jeftiniji
Porez na električnu energiju smanjit će se na minimum dopušten u EU, kao i doplate i mrežne naknade. Ovim planom prvenstveno se želi rasteretiti industrija, ali koristi i svim građanima jer bi se moglo uštedjeti najmanje pet centi po kilovatsatu.
Mogao bi pojeftiniti i prirodni plin – pozadina toga je planirano ukidanje naknade za skladištenje plina. Prema izračunima portala Verivox, obitelj u obiteljskoj kući s godišnjom potrošnjom od 20.000 kilovatsati mogla bi uštedjeti oko 71 euro, dok bi samačko kućanstvo s potrošnjom od 5000 kilovatsati moglo uštedjeti oko 18 eura.
Više BAföG za studente
CDU/CSU i SPD planiraju povećanje BAföG za zimski semestar 2026./2027. Naknada za stanovanje za studente koji više ne žive s roditeljima povećava se sa sadašnjih 380 na 440 eura mjesečno. Osim toga, naknada za osnovne potrebe, koja trenutačno iznosi 475 eura mjesečno, treba se prilagoditi razini osnovne sigurnosti u dva koraka: u zimskom semestru 2027./2028. i ponovno godinu dana kasnije. Stvarna stopa BAföG i dalje će se izračunavati pojedinačno na temelju prihoda roditelja i drugih čimbenika.
Nejasno financiranje zamjene sustava grijanja
“I dalje ćemo podržavati obnovu i grijanje”, stoji u koalicijskom sporazumu. Koalicijski partneri žele ukinuti kontroverzni zakon o grijanju Semaforske koalicije i zamijeniti ga reformom Zakona o energiji u zgradarstvu (ZEG). Međutim, pravni zahtjevi trebali bi postati “tehnološki otvoreniji, fleksibilniji i jednostavniji”.
Svatko tko ugradi klimatski prihvatljiv sustav grijanja kao što je toplinska pumpa može stoga i dalje računati na državne subvencije. Ali potpuno je nejasno koliko će to još biti visoko.
Deutschlandticket ide u produžetak
Deutschlandticket će i dalje biti dostupan – ali putnici će se morati pripremiti na više cijene popularne karte za lokalni prijevoz diljem zemlje od 2029. Početkom godine cijena Deutschlandticketa povećana je sa 49 eura na 58 eura mjesečno. Još je otvoreno koliko bi to moglo koštati od 2029. nadalje.
Vozačke dozvole trebale bi pojeftiniti
Mnogi mladi odrasli ljudi teško si mogu priuštiti dobivanje vozačke dozvole. Samo prošle godine troškovi autoškola i vozačkih ispita u Njemačkoj porasli su za 5,8 posto, objavio je u utorak Savezni ured za statistiku.
Reforma osposobljavanja vozača ima za cilj ponovno učiniti vozačke dozvole pristupačnijim. Međutim, CDU/CSU i SPD ne govore kako točno to misle postići.
Avionske karte mogle bi pojeftiniti
Ponovno se smanjuje porez na zračni prijevoz – to bi moglo utjecati na cijene avio karata. Zračni prijevoznici otkazali su letove iz njemačkih zračnih luka navodeći veće troškove. Mnogi se putnici također mogu nadati da će više odredišta uskoro opet biti opsluženo. Ali to nije sigurno.
Veći trenerski dodatak
Povećava se paušalna porezna stopa za trenere sportskih klubova, zborovođe i druge trenere volontere. To znači da bi za svoj rad mogli zaraditi do 3.300 eura bez plaćanja dodatnih poreza.
Izvor: tagesschau.de