10 najčešćih pitanja poslodavaca sa savjetima i primjerima odgovora

Razgovor za posao

L: A. K.

10 najčešćih pitanja poslodavaca sa savjetima i primjerima odgovora

 

Razgovor za posao vrlo je važan jer će Vas upravo on izdvojiti od mnoštva kandidata sličnih ili istih kvalifikacija, a poslodavac će formirati prvi dojam o Vama kao radniku. Iznimno je važno dobro se pripremiti. Zato Vam donosimo nekoliko važnih savjeta i najčešćih odgovora koji će Vam pomoći u toj pripremi.

 

1. Koje su vaše slabosti? Neka Vas ovo pitanje ne uplaši, ne morate direktno govoriti o svojim slabostima, već pokušajte okrenuti priču na svoje sposobnosti. Potrudite se ne spominjati osobne kvalitete, nego više govoriti o profesionalnim osobinama.

Trudim se kontinuirano raditi na unaprjeđivanju osobnih komunikacijskih vještina kako bih postao/la bolji prilikom javnog nastupa i prezentiranja. Nedavno sam završila tečaj asertivne komunikacije što smatram vrlo korisnim iskustvom.“

 

2. Zašto bismo Vas zaposlili? Ovdje se od Vas očekujete da sumirate svoje radno iskustvo.

„Tijekom trogodišnjeg rada u studentskoj organizaciji unaprijedio sam svoje iskustvo i postigao sam značajan rezultat u ostvarivanju cilja podizanja kvalitete i broja studenata koji sudjeluju u razmjeni. Smatram da ovim iskustvom mogu doprinijeti promjenama u Vašem poduzeću. Pouzdana sam osoba i vjerujem da bih bio značajan (odličan) dio Vašeg tima.“

 

3. Zašto želite raditi ovdje? Prije razgovora za posao trebali biste istražiti podatke o poduzeću u koje idete na razgovor. Razmislite što je privuklo Vašu pozornost i što Vas je zainteresiralo za to poduzeće. Ljudi teže da budu ponosni na poduzeće u kojemu rade, što možete očekivati i od osobe koja vodi razgovor. Dakle, bilo bi dobro da možete reći i nekoliko lijepih riječi o poduzeću. Radi li se o domaćem ili međunarodnom poduzeću? Koliko zaposlenih ima? Je  li aktivno u zajednici? Jesu li proizvodi i usluge odgovarajuće kvalitete? Kakva je misija poduzeća i koje su njezine vrijednosti?

Zainteresirana sam za posao u Vašem poduzeću zbog toga što Vi vrednujete našu zajednicu i zbog toga što su Vam Vaši zaposleni važni. Često u novinama piše da sudjelujete u akcijama očuvanja okoline kao i da podržavate akcije pomoći osobama s posebnim potrebama. Vaši zaposleni imaju visoko mišljenje o poduzeću i proizvodima. Sve su to kvalitete koje su meni kao zaposlenoj važne.“

 

4. Koji su Vaši ciljevi? Nemojte se upuštati u priču o svojim ciljevima u narednih 10 godina, svedite priču na kratkoročne ciljeve i, ako možete, povežite neke od njih s dotičnom firmom. Ponekad je mnogo bolje pričati o kratkoročnim ciljevima, nego se upetljavati u dugoročne.

„Moj je neposredni, trenutni cilj dobiti posao u poduzeću koje teži razvijanju i širenju. Moji dugoročni ciljevi ovisni su o tome u kojem se smjeru poduzeće razvija.“

 

5. Zašto ste napustili Vaš prethodni posao? Trudite se ne govoriti loše o prethodnom poslodavcu, već u kratkim crtama navesti razlog napuštanja posla. Ako ste trenutno nezaposleni, navedite razloge tako da ih pozitivno predstavite:

„Uspio sam ostati u prva tri kruga smanjenja zaposlenih, ali sam u četvrtom krugu (koji je uključivao 20% redukcije) i ja dobio otkaz.“

Ako ste trenutno zaposleni, fokusirajte se na to što želite od novog posla:

„Poslije dvije godine rada odlučio/la sam se prebaciti u poduzeće koje je fokusirano na timski rad kako bih proširio/la svoje iskustvo.“

 

6. Koje biste vještine Vi donijeli na ovaj posao, a koje drugi kandidati ne posjeduju? Nema potrebe ponavljati podatke iz svoje biografije, pokušajte  pronaći nešto što bi Vas zaista izdvojilo od ostalih kandidata. Razmišljajte izvan okvira. Ne ponavljajte svoju biografiju ili tipične osobine koje svako spominje – jake komunikacijske vještine, timski igrač, vrijedan radnik i tako dalje. Ovo je Vaša prilika da se stvarno izdvojite. Budite uvjerljivi kako bi Vas poslodavac zapamtio.

„Bio sam pod mentorstvom jednog od najboljih prodavača u našoj privrednoj grani. On me je naučio da je najbolji način da se pobijedi taj da se učini nešto što konkurencija nije smislila. Zato sam premašio svoju prodaju za više od 150% svakog mjeseca i tako 12 uzastopnih mjeseci. Upravo je to vještina koja će Vam donijeti novac i to me čini najboljim kandidatom za ovaj posao.“

 

7. Koje su tri pozitivne karakteristike koje bi Vaš bivši poslodavac rekao za Vas? Ukoliko možete, pozovite se na preporuke bivšeg poslodavca, nemojte se previše hvaliti. Ovdje je najbolje iskoristiti pohvale poslodavca za Vaš rad i uspješnost tako da ga citirate. Ovo je najbolji način da se sami hvalite, ali kroz tuđe riječi.

„Moj poslodavac misli da sam ja najbolji dizajner koga je on ikada imao. Znao je da se može  osloniti na mene i volio je moj smisao za humor.“

 

8. Koliku početnu plaću očekujete? Ovo je trik pitanje. Ako možete, nemojte prvi spominjati plaću, ali ukoliko Vas to poslodavac pita, prethodno se informirajte koliko se takvo radno mjesto plaća. Ovdje je riječ o trik pitanju! Uvijek možete razgovor okrenuti u svoju korist tako da Vam poslodavac prvi kaže visinu plaće. Potrudite se da ne budete Vi ti koji će prvi iznijeti očekivani iznos plaće ili dnevnice. Umjesto toga, nudimo Vam neka pitanja koja Vi možete postaviti kako biste dobili više informacija i komentare koje možete primijeniti:

„Kolika je plaća za slične poslove u Vašem poduzeću?“; „Koliko inače plaćate nekoga mojih kvalifikacija?“; „Siguran sam da se možemo dogovoriti o nekoj razumnoj svoti kada dođe vrijeme za to“.

Informirajte se o donjoj i gornjoj granici raspona plaće za Vaš profil u okruženju. Ukoliko na ova pitanja morate odgovoriti brojkom, držite se okvirnog, a ne točno definiranog iznosa.

„Mišljenja sam da se plaća za posao koji ste opisali kreće u rasponu od ___ do ____ eura.“

 

9. Koje su Vaše ključne osobine? Počnite od osobina koje zahtijeva određeno radno mjesto. Pripremite svoj odgovor tako što ćete razmišljati o vještinama koje su najvažnije za posao za koji ste konkurirali. Pogledajte opis posla, identificirajte dužnosti i popis vještina potrebnih za obavljanje te dužnosti. Nakon toga si napišite kraći tekst vezan za te vještine. 

„Primijetio sam da ste nedavno otvorili predstavništvo u Madridu. Moj je djed emigrirao iz Španjolske, a dok sam odrastao, u našoj se kući govorio i španjolski. Ja sam potpuno dvojezičan, govorim sasvim dobro i engleski i španjolski. Također, često sam putovao u Španjolsku s obitelji tako da sam upoznao i španjolsku kulturu. Sa svojom diplomom MBA mogu raditi i u Madridu što bi Vam bilo korisno.“

 

10. Kad ste bili najzadovoljniji na prethodnom poslu? Osoba koja vodi intervju, tj. poslodavac, želi znati što Vas motivira. Bilo bi najbolje kada biste mogli dati precizan primjer kada ste bili motivirani, uzbuđeni oko posla, kako bi poslodavac dobio jasnu sliku Vaših preferencija.

„Bila sam vrlo zadovoljna na prethodnom poslu kad sam radila direktno sa strankama i rješavala njihove probleme. To je za mene bio vrlo važan dio posla.“

 

Poslodavac Vas na kraju intervjua može pitati imate li Vi neko pitanje. Stoga ću Vam iznijeti nekoliko prijedloga što biste Vi njega mogli pitati:

„Je li moguće promijeniti funkcije?“ i „Ohrabruje li Vaša poslovna politika takve promjene?“; „Šaljete li  Vaše menadžere na posebne tečajeve u svrhu usavršavanja?“; „Koliko ću često biti premještan s jednog posla na drugi?“; „Razumio sam da Vaša firma ima poseban sustav nagrađivanja.“; „Hoću li imati priliku koristiti strani jezik na radnom mjestu?“; „Hoću li raditi u timu i hoće li u timu biti i drugih mladih diplomaca?”